Niedaleko

Fabryka Sztuk w Tczewie

InfoGdansk
3 września, 2017
Atutem placówki świetne przemyślane nowoczesne formy przekazu
Zdjęcie: Atutem placówki świetne przemyślane nowoczesne formy przekazu

Placówka powstała w 2007 roku  jako Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie. Jego zadaniem prowadzenie szeroko pojętej działalności kulturalnej, propagowanie tczewskiej historii i tradycji oraz walorów regionu kociewskiego.

Tematów działalności bez liku, bo obszar Kociewia ciekawie łączy atuty przyrodnicze z historycznym bogactwem. W pobliskim Pelpinie pocysterski kościół katedralny z jednym z największych ołtarzy w Europie, w Gniewie dobrze zachowany zamek krzyżacki, natomiast w Wirtach niezwykłe roślinne arboretum.

Każdego roku w Fabryce Sztuk powstaje kilkadziesiąt imprez z tematyki malarstwa, grafiki, rzeźby czy fotografii. Placówka działa w budynku dawnej Pomorskiej Fabryki Gazomierzy, a przy ul. Podmurnej 15 jako oddział funkcjonuje „Klub Kamieniczka”.

Fabryka Sztuk w Tczewie. Przykładowe wystawy.

Poniżej krótki opis wybranych wystaw organizowanych przez Fabrykę Sztuk:

„20 lat wolności. Tczew 1920-1939”
Wystawa multimedialna opowiada o krótkim i szczególnym rozdziale tczewskiej historii – w okresie międzywojennym Tczew był polskim przedbramiem do bałtyckiego wybrzeża. Na wystawie przestrzenne kompozycje i fantastycznie zaaranżowane efekty multimedialne. Wystawa czynna do 31 grudnia 2018 roku.

„Tczew – zapamiętani i znani”
Wystawa plenerowa przy Bulwarze Nadwiślańskim opowiada o wybitnych postaciach krócej czy dłużej związanych z lokalną historią. Niektóre z nich to osobistości o światowym formacie, taki Johann Reinhold Forster wraz z synem wziął udział w wyprawie Jamesa Cooka, a napisane przez niego pamiętniki są do dzisiaj bezcennym źródłem historycznej wiedzy. Z Tczewa pochodził też Grzegorz Ciechowski, wybitnie zapisany w dziejach polskiej muzyki rockowej. O nich właśnie i wielu innych opowiada wystawa czynna do 31 grudnia 2018 roku.

„Amor Patriae Nostra Lex”
Wystawa dotyczy bitwy z sierpnia 1627 roku rozegranej niedaleko Tczewa między wojskiem Rzeczypospolitej a szwedzką armią króla Gustawa Adolfa. W zaciekłym starciu skrzydlata husaria musiała uznać wyższość świetnie zorganizowanych wojsk szwedzkich, z drugiej strony aktywne wystąpienie chorągwi koronnych przekreśliło realizację strategicznych planów przeciwnika. Wystawa w kamienicy przy ul. Podmurnej 15 czynna do 31 grudnia 2017 roku.

INFORMACJE
Fabryka Sztuk
83-110 Tczew, ul. 30 Stycznia 4
Tel. 58 530-44-81
www.fabrykasztuk.tczew.pl