Zabytki

Baszta Słomiana

InfoGdansk
28 grudnia, 2016
Zdjęcie: Gotycka baszta Słomiana, w tle renesansowa Wielka Zbrojownia

Baszta powstała w połowie XIV wieku, grubość murów (w dolnych partiach aż 4 metry) i wysoko zamieszczone okna wskazują na plany budowy znacznie wyższej wieży. Nazwa przypuszczalnie nawiązuje do dawnego słomianego zadaszenia tej pękatej budowli.

Baszta Słomiana przy Targu Węglowym

W XVI wieku obiekt utracił obronne znaczenie, kilkadziesiąt lat później w wieży urządzono magazyn prochu. Basztę z budynkiem pobliskiego arsenału połączono ceglanym gankiem. Tak powstał niezwykły ciąg o militarnym przeznaczeniu: baszta Słomiana, Zbrojownia jako magazyn broni i Stara Apteka w roli wytwórni kul armatnich i ładunków miotających.

W drugiej połowie XVII wieku baszta została opleciona ciasnym pierścieniem miejskiej zabudowy. Z całości ledwie wystawał szczyt wieży i wielu mieszkańców miasta nie miało świadomości istnienia tej średniowiecznej budowli.

Zobacz też – Jaki skład powinna mieć dobra karma dla psa

Basztę podniesiono z wojennych zniszczeń w latach 50-tych ubiegłego stulecia, odbudowy kamienic zaniechano. Od kilkudziesięciu lat zabytek jest wykorzystywany przez gdańską Akademię Sztuk Pięknych.

Ciekawe otoczenie Baszty Słomianej

W ścianach baszty dostrzec można romboidalne dekoracje skomponowane z tzw. cegieł zendrówek. Niektóre wzory powstały dzięki cofnięciu poziomych i pionowych cegieł w stosunku do lica ściany. W ściany baszty wkomponowano też wiele kamiennych kul armatnich.

Zobacz też – Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu auta?

W pobliżu Baszty Słomianej ciekawe w formie metalowe drzewo, nietypowy pomnik nawiązuje do tysiąclecia dziejów miasta Gdańska.